Dávame do vašej pozornosti oznam, ktorý sme dostali z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre a ktorý týka spolupráce pri informovaní seniorov z dôvodu narastajúceho počtu pokusov podvodov najmä v Nitre a okolí. Jeho znenie uvádzame nižšie.
Prosíme vás, aby ste o predmetnej veci informovali svojich blízkych, najmä seniorov.
„Vážení občania,
v uplynulých dňoch zaznamenalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre niekoľko prípadov pokusov o podvod na občanoch v seniorskom veku.
Podvodníci často využívajú moment prekvapenia, časovú tieseň a srdečnosť ľudí v staršom veku. Rôznorodí kriminálnici sa chcú rýchlo a ľahko obohatiť a v tejto snahe skúšajú stále nové triky na seniorov. Zachádzajú dokonca tak ďaleko, že sa vydávajú za policajtov či zamestnancov bánk, plynární, elektrární, vodární či rôznych úradov. Podvodníci sa často snažia získať peniaze od ľudí v staršom veku rôznymi zámienkami:
- Oklamanie seniorov, že ich peniaze môžu byť falošné, a to takým spôsobom, že podvodníci ukazujú dôverčivým ľuďom na skutočných a pravých peniazoch chýbajúce bezpečnostné prvky, ktoré však pravým bankovkám v skutočnosti vôbec nechýbajú. Potom, ako im dôverčiví ľudia odovzdajú peniaze na kontrolu sa podvodník rozlúči so slovami, že o danej skutočnosti na ďalší deň spíše protokol.
- Telefonát, v ktorom sa podvodník predstaví ako lekár z nemocnice a oznámi seniorovi, že jeho príbuzný (vnuk, syn, dcéra…) leží zranený v nemocnici po dopravnej nehode, ktorú sám zavinil a aby nebol trestne stíhaný, musí zaplatiť finančnú hotovosť. Keďže sa lekár sám nevie dostaviť, pre peniaze, posiela zdravotnú sestru.
- Telefonát, v ktorom podvodník oznámi seniorovi, že je v ohrození, pripravuje sa jeho vykradnutie, ale polícia ho ochráni tak, že senior má zabaliť všetky peniaze a cennosti do vreca a to vyhodiť z okna.
- Telefonát, kde sa podvodník predstaví ako pracovník banky a seniorovi oznámi, že je akýsi problém s jeho účtom, preto je potrebné prísť do banky a peniaze preúčtovať na nový účet. Číslo nového účtu nadiktuje seniorovi a ten dôverčivo peniaze preúčtuje, bez overenia si skutočnosti v samotnej banke.
- Návšteva podvodníkov, ktorí sa predstavia ako pracovníci plynární, elektrární, vodární a prišli za účelom odovzdania finančného preplatku, pričom disponujú bankovkami veľkej nominálnej hodnoty a požiadajú seniora, aby im rozdiel medzi preplatkom a bankovkou vrátil.
Ministerstvo vnútra v tejto súvislosti jasne vysvetľuje:
- policajti nikdy nekontrolujú úspory ľudí,
- totožnosť policajta je možné overiť si na telefónnom čísle 158,
- pokiaľ pri sebe policajt nemá doklady, nepúšťajte ho do domu,
- v žiadnom prípade nedávajte neznámym ľuďom do rúk svoje peniaze,
- ak je vám muž zákona podozrivý, zavolajte rýchlo skutočných policajtov na číslo 158,
- zamestnanci plynární, elektrární, vodární či rôznych úradov, ktorý majú vo svojej pracovnej činnosti aj návštevu domácností, NIKDY nepracujú s finančnou hotovosťou (nedoručujú preplatok a nevyberajú za nedoplatok),
- každý úradník má povinnosť preukázať sa dokladom totožnosti, ak je vám podozrivý, oznámte to polícii na číslo 158,
- nevpúšťajte neznáme osoby do svojich príbytkov, nebuďte s nimi osamote a neukazujte resp. nevyberajte pred nimi peniaze,
- v prípade akéhokoľvek podozrenia neváhajte kontaktovať políciu na č. 158,
Majte na pamäti:
Páchatelia ovládajú veľa spôsobov ako odlákať pozornosť seniorov a v nestráženej chvíli im ukradnú celoživotné úspory.
Precitnutie prichádza po prvotnom šoku, teda vtedy, keď sa starší ľudia dozvedia, že boli oklamaní a okradnutí podvodníkmi.
Polícia zdôrazňuje, aby seniori nevpúšťali neznáme osoby do svojich príbytkov, neboli s nimi osamote a neukazovali, resp. nevyberali pred nimi peniaze. Dôležité je vopred si overiť všetky dostupné informácie. Páchatelia ovládajú veľa spôsobov ako odlákať pozornosť seniorov a v nestráženej chvíli im ukradnú celoživotné úspory.
V prípade akéhokoľvek podozrenia neváhajte kontaktovať políciu na č. 158.“