Víta Vás Farnosť sv. Klimenta, Močenok!

Na stránkach Farnosti Močenok sa môžete oboznámiť s bohatou duchovnou históriou a tradíciou farnosti, sakrálnymi objektami, s osobnosťami, ktoré rozvíjali duchovný i kultúrny život, ale aj získať informácie o súčasných aktivitách a najbližšom dianí vo farnosti Močenok.

Farnosť Močenok je sídlom dekanátu Močenok, ktorý je súčasťou starobylej Nitrianskej diecézy. Patrónom farnosti a farského kostola je svätý Kliment Rímsky, pápež a mučeník, tretí nástupca svätého Petra na pápežskom stolci. Vo farnosti žije 6324 občanov, z ktorých sa 93,6% hlási k Rímskokatolíckej Cirkvi.

Na tejto stránke môžete vidieť aj aktuálnu štatistiku krstov, sobášov a pohrebov od začiatku roka. Celkovú štatistiku, za uplynulé obdobia, nájdete v sekcii O farnosti -> Štatistika. Ak máte záujem o aktuálne Farské oznamy, nájdete ich v sekcii Bohoslužby.

Súčasťou farnosti Močenok je i filiálka Horná Kráľová a osada Gorazdov, najpravdepodobnejšie rodisko prvého slovenského po mene známeho svätca, žiaka solúnskych bratov a Metodovho nástupcu – Sv. Gorazda.

Prajeme vám príjemné prezeranie farských stránok!

Aktuálne za rok 2020:

Krstov

Sobáš

Pohrebov

 

S čím Vám pomôžeme?

 

Radi by ste sa o farnosti Močenok dozvedeli viac, spoznali kňazov i laikov, stali sa jej aktívnym členom, zúčastňovali sa stretnutí? Niečo z tohoto Vás zaujalo – alebo všetko? Žiaden problém!

Potrebujete niečo vybaviť pre seba či svojich blízkych? Krstný list, krst dieťaťa, birmovku, sobáš, spovedanie chorých, pohreb príbuzného alebo niečo iné? Ste na správnom mieste!

Aktuality Farnosti Močenok

 • Novéna o príhovor sv. Korony – patrónky proti epidémiám

  SVÄTÁ KORONA

  Svätá KORONA sa uctieva v Katolíckej cirkvi ako mučenica. Žila okolo roku 160 po Kristovi v dnešnom Egypte v čase prenasledovania Cirkvi. Keď jej muža usvedčili ako kresťana, stála verne po jeho boku a poskytovala mu útechu a bezpečie. Aj sama zostala verná. Za svoje vyznanie ku Kristovi bola umučená; uviazaná medzi dve palmy a doslova roztrhnutá, keď jej mučiteľ rýchlym pohybom nechal uvoľniť ohnuté palmy nahor. Jej pamiatka sa uctieva 14. mája. V mariánskom kláštore v Aachene (Nemecko) sa nachádzajú relikvie tejto svätice. Svätá Korona sa od najstarších dôb mimoriadne uctieva, lebo sa považuje za patrónku proti chorobám aepidémiám. Touto novénou sa chceme pridať k tejto tradícii a prosiť o jej príhovor a Božiu ochranu pred chorobou a smrťou.

 • Veľkonočné prianie 2020

  „… z mŕtvych vstal, jak predpovedal, Aleluja…“ (Mariánska antifóna – Veľkonočná)              V Ježišovi Kristovi je spása, život a naše zmŕtvychvstanie – často pripomínal sv. Ján Pavol II., ktorého 100. výročie narodenia v tomto roku slávime. Dovoľte nám, aby sme Vám na príhovor tohto svätca vyprosili od Zmŕtvychvstalého Pána všetky potrebné milosti a silu pre pozemský život…

 • Veľká noc s Televíziou LUX

  Počas Veľkej noci vám Televízia LUX prináša priame prenosy z Vatikánu, Svätej zeme i Slovenska.

  Pripravili pre vás nové filmy, pestrý program pre najmenších, či modlitby za odvrátenie epidémie zo Šaštína.

  Nižšie nájdete PREHĽAD VEĽKONOČNÝCH PRENOSOV a kompletný prehľad programu na Veľkú noc si môžete priezrieť TU: VelkyTyzdenProgram (PDF)

  Aktuálny Bulletin TvLUX 2/2020 (rovnako aj staršie) si môžete STIAHNUŤ NA TEJTO STRÁNKE

 • Dekrét o udeľovaní mimoriadnych odpustkov a Nóta ohľadom sviatosti zmierenia

  Dekrét Apoštolskej penitenciárie o udeľovaní mimoriadnych odpustkov veriacim v aktuálnej situácii pandémie   Udeľuje sa dar mimoriadnych odpustkov pre veriacich postihnutých chorobou Covid-19, bežne nazývanou koronavírus, ako aj zdravotníckym pracovníkom, rodinným príslušníkom a všetkým tým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom, aj modlitbou, o týchto starajú. „V nádeji sa radujte, v súžení buďte trpezliví, v modlitbe vytrvalí“ (Rim 12, 12). Slová, ktoré napísal sv. Pavol…

 • Hlavný penitenciár vysvetľuje formy spovede a mimoriadne odpustky

  Vatikán 21. marca (RV – P:3, 21. 03. 2020 19:21, ZAH)   „Veľký plášť milosrdenstva je rozprestretý nad všetkými, ktorí ho túžia prijať“. Takto predstavil hlavný penitenciár kardinál Mauro Piacenza v rozhovore pre Vatikánske médiá čerstvo vydaný dekrét o plnomocných odpustkoch pre chorých, ich ošetrujúcich i tých, ktorí sa modlia za koniec pandémie.   Po…

 • Slovenskí biskupi vyhlásili pôst za odvrátenie šírenia koronavírusu

  Aj Cirkev zasiahlo šírenie nového koronavírusu. V našej farnosti sa od 10. do 23. marca neslávia verejné sväté omše ani žiadne iné pobožnosti, nebudú vysluhované ani krsty. Prosíme veriacich, aby bohoslužby sledovali v televízii Lux a rádiu Lumen a sv. prijímanie prijímali duchovne. Taktiež sa rušia všetky dohodnuté termíny sobášnych a krstných náuk, prípravy k…

 • Národný týždeň manželstva

  V týždni od 10. do 16.2. bude na Slovensku 10. ročník kampane Národný týždeň manželstva s témou “ Náš príbeh“ . Centrum pre rodinu Nitra pri tejto príležitosti pozýva na niekoľko podujatí – Večer príbehov s kresťanskými koučmi, sv.omšu s adoráciou za manželov, prednášku Richarda Vašečku, rodinný karneval, či kurz Manželské večery. Viac informácií na…

Farnosť Močenok, na čele so správcom farnosti, je zriadovateľom Pastoračného centra Močenok, ktoré sídli v budove Kláštor. Viac o pastoračnom centre a aktivitách v ňom nájdete na tomto odkaze.

Pastoračné centrum je určené aj pre evanjelizáciu detí i mladých, preto komunikuje aj prostredníctvom moderných kanálov, akým je i facebook. Práve na facebooku ste vítaný dať nám like.

Ak sa chcete dozvedieť viac, z vysúvacieho menu hore si môžete vybrať kategóriu, ktorá Vás zaujíma. Nenašli ste niečo, čo Vás zaujíma? Skúste použiť vyhľadávanie (vpravo dole alebo úplne hore na stránke). Ak ani to nepomohlo, alebo v prípade akýchkoľvek otázok, nás, prosím, neváhajte kontaktovať.

Samozrejme, máte možnosť sa prihlásiť aj na odber mailinglistu. Čo je to a ako vlastne funguje mailinglist? Mailinglist je akási forma elektronického letáku – poskytnete nám Vašu e-mailovú adresu a keď sa udeje alebo bude mať udiať niečo významné, my Vám o tom pošleme mail, možno s nejakou fotografiou… Mailinglist nebude pravidelný, skôr taký občasný, takže e-mailovú schránku Vám zahlcovať určite nebudeme – vyskúšajte si to kliknutím na oranžové tlačítko nižšie: